Telefon nasıl dezenfekte edilir

Telefon Nasıl Dezenfekte Edilir

Günlük hayatta yoğun şekilde kullandığımız Akıllı Telefonlar steril olmayabilen birçok zeminle temas halindedir. Kullanılan telefonlara arkadaşlar ve yakınlar da çoğu zaman temas etmektedir. Maalesef ki dünyamızda hızla yayılan ülkemizin de içinde bulunduğu Koronavirüs (Covid-19) salgını telefonlarımızın dezenfekte edilmesinde bizim ve yakınlarımızın sağlığı için önem arz etmektedir. Gündelik hayatın bir parçası olarak en yoğun kullanılan ürünler Telefonlar, Tabletler, Bilgisayarlar ve ATMler pandemi için en riskli ürün grubu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı kullanıcılar tarafından cihazlar temizlenmek isteniyor yapılan ufak hatalar sonucu gün içinde servisimize gelen şikayetlerde ahizeden ses gelmemesi, cihazın şarj almaması gibi sorunların ortaya çıktığını görüyoruz. Bu sebeple bu günlerde en sık karşılaşılan sorulardan biri Telefon Nasıl Dezenfekte Edilir?

Pandemi sonrası Apple, Huawei ülkemizden Arçelik gibi şirketler bu cihazların dezenfekte edilmesiyle ilgili yazılar yayımlamaya başladılar. Uzmanların tavsiyeleri de günde en az iki kere telefon temizliğinin yapılması yönündedir. Ayrıca bu cihazlarda kullanmış olduğumuz kulaklık, mikrofon vb. şahsi ürünleri başkalarıyla paylaşmamak da önemli bir noktadır. Akıllı telefonlarımızın ve diğer elektronik cihazlarımızın temizliğine hassasiyet göstererek aksatmamız gerekir.

Nasıl Yapılmalı?

Genel olarak tüm marka ve modellerde tabletlerde dahil ortak olarak yapılması gerekenler;

  • Cihazın tüm bağlantıları sökülür ve kapatılır.
  • Üzerindeki aksesuarlar sökülür ve ayrıca temizlenmeleri gerekir.
  • Cihazın bataryası ayrılabiliyorsa çıkarılır.
  • Gözlük bezi, pamuk veya yumuşak bir beze alkol ya da kolonya dökülerek (Nemli olacak kadar) hafif baskı uygulayarak temizliği yapılabilir. (Not: Kullanacağımız sıvı cihaza dökülmeyip öncelikle beze uygulanmalıdır. Kesinlikle Çamaşır suyu, Deterjan, Sabun, Sıvı şekilde bulunan El Dezenfektesi kullanılmamalıdır.)
  • Cihazda açık bulunan bölgeler Sim Yuvası, Şarj Soketi, Mikrofon Delikleri, Tuşların olduğu yerlere aşırı sıvı ve nem uygulamamaya dikkat etmemiz gerekir.
  • Temizlik için kullanılan bez tek seferlik kullanılmalı ve temizliğin bitmesiyle çöpe atılmalıdır.
  • Cihazın kuruduğundan emin olduktan sonra kullanıma geçebiliriz.

Diğer aksesuarlarımız da kablo, kılıf, kulaklık prize ve cihaza bağlı olmadığı zaman alkol ya da kolonyalı bez ile temizlenmelidir ve kurumadan kullanılmamalıdır.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir